środa, 26 lutego 2014

20 zasad

Poniższe zasady sprzyjają odbudowie intuicji w odżywianiu oraz odchudzaniu.
Niniejszy tekst jest częścią wcześniejszego felietonuhttp://piotrkiewra.pl/dieta-intuicyjna-w-zgodzie-z-natura/
 1. Jedz tylko wtedy gdy jesteś głodny/głodna
 2. Nie mieszaj pokarmów. Najlepszym rodzajem diety jest monodieta, czyli jeden rodzaj pokarmu na raz. Ten rodzaj diety najskuteczniej prowadzi do odzyskania naturalnego instynktu w dziedzinie odżywiania.
 3. Spożywaj pokarmy, które stanowią całość. Coś co jest przerobione, usunięto w procesie produkcji jakąś część składową, jest pokarmem częściowym i związku z tym jest najczęściej niezdrowe. Takim przykładem jest rafinowanie, odtłuszczanie, frakcjonowanie, pozbawianie łuski (np. ziarna zbóż, ryż, itp.) lub skórki. Przykładów żywności niekompletnej jest sporo: cukier, rafinowane oleje roślinne, odtłuszczone mleko, każdy rodzaj sera, śmietana, biała mąka, biały ryż, ziemniak ugotowany bez skórki (w czasie gotowania bez skórki traci wiele swoich właściwości) i wiele innych.
 4. Nie spożywaj w jednym posiłku produktów zawierających skrobię i białko
 5. Nie łącz produktów mlecznych z jakimikolwiek innymi produktami
 6. Nie łącz w jednym posiłku różnych rodzajów białek, np. mięsa z nabiałem, różnych rodzajów mięs, np. ryby i kurczaka
 7. Stosuj odpowiednią kolejność spożywania poszczególnych grup produktów: najpierw węglowodany, później tłuszcze i białka
 8. Owoców i słodkich potraw nie jadaj na deser, jedz to osobno
 9. Jedz wolno, dokładnie przeżuwaj poszczególne kęsy
 10. Nie popijaj posiłków
 11. Właściwe proporcje pokarmów: 75% surowych warzyw, orzechów, owoców i pędów oraz 25% pożywienia gotowanego.
 12. Wyeliminuj wszelkie potrawy z polepszaczami smaku, np. z glutaminianem sodu. Polepszacze mogą znajdować się nawet tam, gdzie się tego najmniej spodziewasz: w zupach i sosach z torebek, wieloskładnikowych przyprawach, chipsach, sałatkach, itp.
 13. Nie ograniczaj spożywania zdrowych tłuszczów (jeśli chcesz schudnąć i mniej jeść, zmniejszyć problemy zdrowotne), o zdrowych tłuszczach tutaj
 14. Nie jedz tego co ci nie służy, np. mleka i jego przetworów, jeśli mimo to spożywasz mleko to zawsze to, które zawiera najwięcej tłuszczu (inne nie jest zdrowe) i tylko prosto od krowy.
 15. Zrezygnuj z produktów modyfikowanych genetycznie,  homogenizowanych i UHT (podwyższają poziom homocysteiny),  utwardzonych i rafinowanych tłuszczów, mleka w proszku (najsilniejszy w naszej diecie alergen), pasteryzowane mleko szkodzi nawet krowom, kotom.
 16. Zrezygnuj lub ogranicz spożycie cukru i produktów z jego udziałem, jeśli jesz coś słodkiego to zawsze oddzielnie, nigdy jako poobiedniego deseru, nie używaj słodkich napojów, nie dodawaj cukru np. do herbaty.
 17. Ogranicz lub unikaj wysoko przetworzonych produktów (biała mąka, biały ryż, wysoko przetworzone mięsa, i inne)
 18. Używaj produktów z naturalnych składników
 19. Używaj produktów pochodzących z dziko rosnących roślin
 20. Wypijaj około dwóch litrów wody dziennie. Pij małymi porcjami. Dobrze jest wypijać wodę z jakimś naturalnym dodatkiem, np. sokami owocowymi. Ja używam napoju BB Pure
Piotr Kiewra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twoje komentarze są moderowane.