Podręcznik

„Zdrowie to nie jedynie brak choroby, ale stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrobytu, a promocja zdrowia jest procesem umożliwiającym ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem oraz jego poprawę.

Tajemnica zdrowia, żywotności, rewitalizacji i długowieczności interesuje ludzkość od tysięcy lat. …

…Utrzymanie zdrowia i aktywności życiowej oraz długość życia ludzkiego zależna jest od bardzo wielu czynników, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Szczególnie zasłużone dla poznania przyczyn sprzyjających zdrowiu i najwięcej wniosły – tradycyjna medycyna i filozofia chińska, ayurwedejska, grecka, a także mniej znane – tybetańska oraz polinezyjska (medycyna Kahunów).

Pod koniec XX wieku długość życia gatunku „człowieka myślącego” wyniosła średnio 70 lat, a powinna – jak wykazują liczne badania naukowe – 120 i więcej. Czy XXI wiek zmniejszy czy też zwiększy deficyt naszej długowieczności zależeć będzie od nas samych. Zdawanie sobie sprawy z zagrożeń i znajdowanie skutecznych sposobów ich unikania powinno być celem każdego człowieka. Aby być zdrowym nie wystarczy stosować się do ogólnych zasad profilaktyki – zapobiegania schorzeniom. Należy przede wszystkim promować zdrowie, dbać o dobry stan psychofizyczny, wypracować własną pozytywną filozofię życia i przestrzegać jej zasad.”

Taką definicję a jednocześnie program głosi Stowarzyszenie Krzewienia Aktywnej Długowieczności – SKAD. To stowarzyszenie wsparło swoim autorytetem książkę „Mały podręcznik zdrowego stylu życia”, autorstwa Piotra Kiewry, książkę świetnie się wpisującą w to co jest głównym celem członków stowarzyszenia, czyli dbałość o zdrowie i unikanie niebezpieczeństw związanych z jego utratą.

Książka napisana nie tylko przez nauczyciela, przez pasjonata zdrowego stylu życia i człowieka, który nie tylko żyje wg zasad, które głosi, ale przede wszystkim z wielką energią promującego styl życia sprzyjający zdrowiu, promującego – co jest chyba tutaj najważniejsze – zupełnie inny, nowy styl myślenia na temat zdrowia. Jako podręcznik, książka zawiera sporo porad, wniosków, zaleceń z bogatego doświadczenia autora, z jego własnej drogi, napisanych w bardzo przystępnej formie, dostępnej dla każdego. Zawiera też akcenty humorystyczne, świetnie charakteryzujące współczesnego człowieka, zmęczonego, leniwego, usposobionego głównie do wypoczynku i do … telewizora, ale – co jest bardzo optymistyczne – powoli przeobrażającego się, zmieniającego swój sposób myślenia i nastawienie do sporych przecież wymagań i zasad zdrowego stylu życia.

Podobnie jak autor, jesteśmy zdania, że zdrowie a co za tym idzie długość życia ludzkiego w większej mierze zależy od „Kowalskiego”, a w mniejszym stopniu od postępów medycyny. To nastawienie na zdrowie, a nie na walkę z chorobami, powinno być celem każdego człowieka. Zresztą zauważają to od dawna lekarze zwracając coraz większą uwagę na profilaktykę.

Jednak najwięcej do zrobienia w tej dziedzinie ma sam Kowalski. By jednak z tym tematem przeciętny człowiek mógł sobie poradzić, potrzebna mu jest wiedza, motywacja i wsparcie z różnych instytucji, autorytetów medycznych, znawców kultury fizycznej, itd. Potrzebna jest także „moda”, bo ludzie podążają najczęściej za przykładem innych ludzi. Do kreowania mody na zdrowy styl życia przyczynia się m.in. „Mały podręcznik zdrowego stylu życia”. Mimo niewielkich rozmiarów jest tam wszystko co potrzebne by Kowalski, jego rodzina, sąsiedzi mogli od jutra, ba nawet od dzisiaj, zacząć nowe, zdrowsze i dłuższe życie.


Waldemar Uberna – prezes STOWARZYSZENIA KRZEWIENIA AKTYWNEJ DŁUGOWIECZNOŚCI – SKAD

W sprawie zakupu podręcznika skontaktuj się poprzez formularz kontaktowy.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy podręcznik. Mamie i siostrze też się bardzo spodobał.
    Polecam!

    OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są moderowane.