piątek, 15 lipca 2016

Dlaczego istnieją wojny?

Z powodu głupoty ludzi. Nie ma innego powodu. Człowiek to najgłupsze zwierzę na świecie, ponieważ żadne zwierzę nie toczy wojny.

„Zwierzęta nie idą na wojnę. Owszem czasem walczą między sobą, ale są to pojedynki, nie zaś wojny światowe wszystkich wron ze wschodu, ze wszystkimi wronami z zachodu, albo wszystkich psów z Indii, przeciwko wszystkim psom z Pakistanu. Ani psy, ani wrony nie są tak głupie.”

Osho

Jeśli uczestniczysz w jakiejkolwiek wojnie, czy narodowej, międzypaństwowej, czy choćby ze swoimi sąsiadami zza płotu, albo z samym sobą, jesteś głupcem, jesteś głupszy od psa i wrony. I nie ma tu innego powodu, ani ekonomicznego, ani religijnego, ani terytorialnego, ani kulturowego, żadnego innego, tylko twoja własna głupota. Jeśli masz wrogów, to tylko z powodu głupoty, nie cudzej, tylko i wyłącznie twojej własnej.

Jest to kryterium tak ważne, że można je stosować jak definicję głupoty:
Głupcem jest ktoś, kto wojuje, kto walczy.

 To tyle.

P.s.  Jeśli chorujesz to też z powodu głupoty, bo czymże jak nie wojną jest walka twojego umysłu z twoim ciałem, jego mądrością. Stylowi życia sprzyjającemu zdrowiu, temu naturalnemu, twój umysł przeciwstawił swój styl, styl głupca. Wiedz, że żadne zwierzę tego nie robi, nie walczy ze swoim ciałem, bo żadne nie jest tak głupie jak człowiek. Człowiek jest jedyną głupią istotą we Wszechświecie, bo głupota jest jego wynalazkiem.

I teraz, naprawdę, to już wszystko.  


Piotr Kiewra

4 komentarze:

 1. Człowiek jest jedyną głupią istotą we Wszechświecie i dlatego wstydze sie,że nim jestem - wstyd mi, bo nie moge tego zmienic'?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To poczucieveiny i wstyd sa nieuzasdnione, bo to akurat można zmienic, oczywiście tylko odnośnie siebie. Sensem istnienia człowieka jest rozwój a wiec przemienienie głupoty w mądrość. Jedna z takich zmian jest zaprzestanie walki z sobą samym, zaakceptowanie siebie takiego jakim się jest. To uwalnia od walki i wojen bo każda z zewnętrznych wojen zaczyna się w nas samych.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 2. Jak zawsze dosadnie , że aż zaboli .;-)
  Już Ci pisałam ,że chciałaby być sarną .

  OdpowiedzUsuń

Twoje komentarze są moderowane.