środa, 26 lutego 2014

Wewnętrzny przewodnik

Naszym celem jest życie, nie takie, czy siakie, ale po prostu życie. Celem jest doświadczanie życia.
Kryterium jakim się w życiu kierujemy jest szczęście, więc poszukujemy szczęścia, poszukujemy ścieżek do niego prowadzących. Są one najczęściej kręte, okryte mgiełką tajemnicy i są pod górkę. Poszukujemy wzwiązku z tym przewodników, porad, mądrości, śladów, po których moglibyśmy stąpać.
Najczęściej kierujemy się rozumem, ale on zawodzi. Nie czujemy się zatem szczęśliwi, nie odnosimy sukcesu. Często szukamy podpowiedzi u innych, idziemy po śladach, to też nie uszczęśliwia, jest przyczyna kłopotów, a nawet nieszczęść. Szukamy przewodników na zewnątrz.
Ale jest trzecia droga, trudna, bo trudno do niej dotrzeć. Ciężko do niej dotrzeć ponieważ jest tak blisko, że aż trudno w nią uwierzyć, trudno jej zaufać – bo jej nie widać.
Trudno, bo kierujemy się umysłem, a warunkiem skorzystania z tej drogi jest właśnie wyłączenie umysłu, niemyślenie, czyli medytacja. Warunkiem jest porzucenie bagażu wspomnień, pobranych wcześniej nauk, przekonań, całej przeszłości i ambicji dotyczących przyszłości.
Jest w nas przewodnik, nazywa się intuicją, ona nigdy nie zawodzi, ona zawsze prowadzi do szczęścia, do największych odkryć, do prawdy.
Problem w tym, że słuchamy, kierujemy się bardziej zawodnymi przewodnikami, czymś co zawodzi, ale jest pełne krzyku, fałszywych, zwodniczych świateł, błyskotek, definicji, pokrętnych, albo bardzo łatwych z pozoru rozwiązań.
Jednak, by dotrzeć do intuicji musisz porzucić „głowę”, a zaufać sercu. Mądrość pochodzi od serca, nie od głowy. W głowie jest wiele przecinków, jeżeli pojawiają się kropki, to przypadkowo, i najczęściej są przegapiane. W sercu – w intuicji są same kropki. Tylko kilka kropek, kilka prawd, ale zagubionych wśród milionów zewsząd pojawiających się przecinków, krzyczących, ruchliwych, kłamliwych, fałszywych przecinków, ale aspirujących do miana prawdy.
W tym się właśnie gubimy.
Kilka cytatów od zewnętrznego przewodnika (Osho) o wewnętrznym przewodniku, intuicji:
Zawsze, gdy jesteś zagubiony w jakiejś sytuacji i nie wiesz jak się z niej wydostać, nie myśl: bądź w stanie głębokiego niemyślenia i pozwól się prowadzić wewnętrznemu przewodnikowi.”
„Mądrość pochodzi z serca, nie z intelektu.”
Zaufaj intuicji, ona nigdy nie zawodzi, jeśli coś zawodzi, to umysł, kierowanie się rozumem.
Ale możesz jej zaufać pod jednym warunkiem, że twoim celem nie jest sukces, lecz szczęście. Ludzie posługujący się intuicją nie zawsze odnoszą sukces, ale są szczęśliwi, bez względu, czy wygrają, czy przegrają.
Szczęście jest dobrym kryterium zaufania do intuicji, gdyż zależy wyłącznie od ciebie, sukces jest złym kryterium, bo zależy od wielu różnych, w tym zewnętrznych czynników.
I to właściwie wszystko …
Jeśli chcesz więcej zrozumieć, to poszukaj zrozumienia u zewnętrznego przewodnika, a jest nim książka na podstawie, której oparłem ten tekst:
Osho „Intuicja. Wiedza wykraczająca ponad logikę.”
Tekst wsparłem kilkoma fotkami, mam nadzieję, że spodobają ci się, ale też dostrzeżesz w nich coś głębszego …
Piotr Kiewra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twoje komentarze są moderowane.