środa, 26 lutego 2014

Przykład a nie wykład

Jeśli jesteś osobą prowadzącą zdrowy styl życia, pewnie chciałbyś/chciałabyś jako ojciec/matka nauczyć swoje dzieci wielu zasad, które w przyszłości pozwolą im utrzymać i poprawiać zdrowie. Pozwolą na unikanie chorób, problemów ze zdrowiem, pozwolą na prowadzenie ciekawszego, bardziej aktywnego trybu życia. Dzięki zdrowiu, dobremu samopoczuciu, większej ilości energii, większemu optymizmowi twoje dzieci będą miały większe możliwości by zrealizować więcej życiowych planów i marzeń.
Myślę, że masz takie marzenie, bo któryż z rodziców tego by nie chciał.
Tylko jak to zrobić?
To proste – daj przykład!
Daj przykład a nie wykład!
Naucz zasad zdrowego stylu życia swoje dzieci, nauczaj sąsiadów, przyjaciół, nauczaj innych ludzi. Jedna uwaga, nie pouczaj, ale naucz swoim przykładem, zachętą. Zmotywuj innych. Czy wiesz na kogo takie motywowanie podziała najsilniej? Właśnie na ciebie. Największą korzyść odniesiesz ty. Tak jest z każdym nauczycielem. Nauczyciele nauczając innych zawsze najszybciej i najwięcej się uczą (co nie zawsze oznacza iż nauczają właściwych rzeczy).
Jeśli chodzi o zdrowy styl życia, jest to tym bardziej łatwe, iż nic nie musisz mówić, prowadzić prezentacji, przekonywać. Wystarczy, że pokażesz swoje efekty, swoją figurę, sprawność, tryskającą na zewnątrz energię.
Ludziom, którzy zobaczą cię wielokrotnie w spodenkach, w sportowym stroju, biegającego, jeżdżącego na rowerze, na siłowni, twój przykład da do myślenia. Zaciekawisz ich, dodasz odwagi. Ułatwisz im w ten sposób podjęcie decyzji. Nic nie musisz mówić. Wystarczy twój przykład.
Zasiejesz ziarno zdrowego stylu życia. Ziarno to kiedyś zakiełkuje, później wyda plon. Im więcej ziaren zasiejesz i im więcej wykiełkuje, tym więcej  korzyści odniesiesz ty i tym większym autorytetem staniesz się dla swoich dzieci.
Twoje dzieci potrzebują twojego przykładu.
Nie obciążaj winą nauczycieli, lekarzy, urzędników za stan zdrowia, poziom sprawności swoich dzieci. Weź odpowiedzialność za swoje dzieci, naucz ich aktywności ruchowej, sposobu spędzania wolnego czasu, zasad zdrowego odżywiania, wyćwicz im odpowiednie nawyki, zahartuj na warunki pogodowe, a przede wszystkim na trudy życia. Najlepiej to zrobisz swoim przykładem.
Jeśli teraz palisz, nadużywasz alkoholu, masz nadwagę, nadciśnienie, czas spędzasz przed telewizorem, jedyna twoja aktywność fizyczna, to niedzielny spacer (raz na kilka tygodni) – to nie dziw się, że twoje dzieci podążają twoimi śladami.  W przyszłości, również w dorosłym życiu, będą robić dokładnie to, co robisz teraz ty. Będą miały kiepskie samopoczucie, te same choroby, te same bóle, te same nałogi, taką samą niechęć do ćwiczeń. I najgorsze, że tego samego nauczą twoich wnuków.
Dbając o swoje zdrowie dajesz innym najlepsze z możliwych świadectw. To przykład a nie wykład jest najlepszą nauką. To twój przykład  motywuje innych do dokonania zmian. Prowadząc zdrowy styl życia promujesz zdrowie, obdarzasz innych nadzieją dorównania ci. Dotyczy to twojej rodziny, szczególnie twoich dzieci, ale też ludzi z twojego otoczenia, każdego z kim się kontaktujesz.
Zmień  swoje życie, a zmienisz na lepsze życie swoich dzieci.  Daj im dobry przykład!
Piotr Kiewra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twoje komentarze są moderowane.