środa, 26 lutego 2014

NIE DWA!*

Każdemu człowiekowi zdarzają się chwile gorszego samopoczucia, lęków, strachu, obaw, choroby, zmartwień, rozterek, złych myśli, przygnębienia, negatywnych uczuć, braku wiary, nadziei, nawet depresji.
Jeśli jednak jesteś pewien/pewna, iż jesteś kowalem swego losu, tego, iż kreujesz swoje życie, to pewnie łatwo zrozumiesz – i z bardzo pozytywnym skutkiem zastosujesz – pewne medytacyjne ćwiczenie, które pomoże ci szybko ten stan zamienić na inny – lepszy. Znalazłem to ćwiczenie w jednej z książek OSHO.
Być może, gdy je zrozumiesz, na stałe doda ci więcej światła. Może staniesz się dzięki niemu świadom/świadoma, iż to ty dokonujesz wyborów odnośnie swego, życia, szczęścia, przeżywanych stanów emocjonalnych, uczuć, myśli, itd.
Otóż, za każdym razem, gdy poczujesz się źle, poczujesz się zmartwiona/y, przygnębiony/a, smutny/a, poczujesz brak wiary, poczujesz, że jesteś w rozterce, poczujesz, iż nie wiesz jaką wybrać drogę, na której ścieżce postawić krok – powiedz sobie „NIE DWA”. Powiedz to ze zrozumieniem, z pełną świadomością tego, iż rozumiesz w jakim jesteś stanie i w jakim chciałbyś/chciałabyś być.
Czemu to ma służyć?
Otóż, to twoje myśli, przekonania, słowa, powodują, że czujesz się w określony sposób, wywołują określone uczucia, przeżywane emocje. A skoro tak jest, to ty decydujesz, które tobą rządzą. To ty je wybierasz i nad nimi się rozczulasz, myślisz, medytujesz. Skoro tak, to możesz tę negatywną myśl, zastąpić inną –  pozytywną, która diametralnie zmieni twoje samopoczucie, przeżywaną emocję, uczucie. Doda ci sił, wiary, nadziei, zamieni, to co niechciane na chciane. Staniesz się dzięki temu inny/inna, bo inne myśli będą tobą kierować.
Dostrzeżesz na pewno tę zmianę, dostrzegą ją inni w tobie.
Każde uczucie, każda emocja ma swoje przeciwieństwa, np.: miłość – nienawiść, lęk, strach. Tak samo przeciwieństwem radości jest smutek, przeciwieństwem pesymizmu, braku wiary, nadziei, jest optymizm, wiara, nadzieja. Mówiąc „NIE DWA” uświadom sobie, że tak jest. Być może, zastanów się dlaczego ten stan cię prześladuje i następnie świadomie go zamień na ten pozytywny. „NIE DWA”, to decyzja, to wybór, to eliminacja, to zastąpienie jednego – drugim, negatywnego – pozytywnym, złego – dobrym, niechcianego – chcianym.
Tak samo postępuj za każdym razem, gdy czegoś kurczowo się trzymasz, gdy prześladuje cię, np. lęk przed śmiercią, gdy jesteś przekonana, że nic pozytywnego się nie zdarzy. Przecież to ty w wyobraźni, ale i w rzeczywistości, możesz dostrzegać błękit nieba, zamiast ciemnych chmur, słońce i światło księżyca lub gwiazd, zamiast ciemności. Możesz przecież usłyszeć radosny śpiew ptaków lub piękną muzykę, zamiast przygnębiających cię hałasów. Możesz dostrzec kolory kwiatów, zieleń łąki, piękne kształty drzew i ich liści, różnorodność kształtów krajobrazu, np. gór, zamiast tylko czerni, szarości, monotonii.
To jest najgłębsza prawda: tylko ty możesz wybrać szczęście, zamiast nieszczęścia, to jest twój wybór. Nikt ci jego nie da – sam je możesz wykreować.
Dlaczego? Jak?
Bo szczęście jest stanem twego umysłu, a nie zestawem zewnętrznych rzeczy, okoliczności.
Ty wybierasz ten stan, albo inny, to uczucie, tę emocję, tę myśl, zamiast innej.
Mówiąc „NIE DWA”, podejmujesz świadomą decyzję czego chcesz i wprowadzasz ją na tę chwilę, albo na stałe, do swojej świadomości, do swoich myśli, ale i głębiej do podświadomości, do swojego serca, do swojej duszy.
Oczyszczasz swój umysł z tych niechcianych śmieci i na ich miejsce wprowadzasz inne uczucie, inną wizję, inny sposób patrzenia, inne myśli. To jest twój wybór. To jest twój wysiłek.
Tym się właśnie ludzie między sobą różnią. Dla jednych świat jest radosny, pełen dobrych rzeczy, dla innych nie. A przecież świat jest taki sam dla wszystkich, tylko ludzie różnią się sposobem patrzenia i sposobem myślenia, sposobem postrzegania i dostrzegania.
Więc zmień to w sobie.
Pomoże ci w tym „NIE DWA”.
W ten sam sposób wybierasz między zdrowiem i chorobą, pomyślnością w każdej dziedzinie życia lub klęską, między rozwojem a upadkiem, miedzy …
To są wszystko twoje wybory. Bądź tego świadom/świadoma. Pomoże ci w tym „NIE DWA”.
Piotr Kiewra
* Opracowano na podstawie: Osho „Techniki medytacji”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twoje komentarze są moderowane.