środa, 26 lutego 2014

„Jeśli nie masz czasu na ćwiczenia, to musisz znaleźć czas na chorobę. „

Sztuka zarządzania czasem w zdrowym stylu życia
Czy wierzysz w to, iż ta tytułowa przestroga Ziga Ziglara jest prawdziwa?
Czy wiesz, że nie planując żadnych działań w kierunku zdrowego stylu życia to i tak planujesz, tylko, że planujesz to czego nie chcesz, czyli właśnie chorobę, złe samopoczucie, brak energii.
Jak już zapewne wiesz, zdrowy styl życia to nie tylko ćwiczenia
 • To myślenie ukierunkowane na zdrowie,
 • to neutralizacja negatywnych skutków stresów,
 • zapobieganie nadmiernym stresom,
 • rezygnacja ze szkodliwych dla zdrowia uzależnień,
 • to odpowiedni sposób odżywiania,
 • to kształtowanie naturalnej odporności organizmu na choroby.
Rozwój branży wellness – zdrowego stylu życia, sprawia iż coraz więcej osób jest świadomych potrzeby dokonania zmian w swoim życiu: rozpoczęcia systematycznych ćwiczeń, dokonania zmian w sposobie odżywiania, czyli rezygnacji ze szkodliwych – przynoszących szkodę organizmowi produktów, powrót do diety intuicyjnej, diety naturalnej, nieprzetworzonej (opartej w większości na surowych, roślinnych pokarmach) stosowanie żywności, która uzupełnia brakujące w diecie nutraceutyki, oraz stosowanie suplementów, dzikiej żywności, czy napojów bioaktywnych, które naprawiają szkody wyrządzone brakiem składników lub niezdrowym stylem życia, stresem.
Dzięki pracy nauczycieli, lekarzy, terapeutów, publicystów, naukowców, dzięki wielu kampaniom informacyjnym wiedza na temat zdrowego stylu życia rośnie, pozostaje jeszcze wdrożyć te teorie w czyn. I tu czeka zainteresowane osoby jeszcze sporo pracy. Tej części za ciebie nie zrobi już nikt.
To wszystko już wiesz, kolejny etap to plan i działania. Systematyczne, cierpliwe, wytrwałe działania, kształtowanie nawyków zdrowego stylu życia i  kontynuowanie osiągniętego stylu życia dla podtrzymania rezultatów, przedłużenia życia.
I tu dochodzimy do jednego z najtrudniejszych etapów na drodze do zdrowego stylu życia. Początek zmian. Lęk przed zmianą, niezbędnym wysiłkiem sprawia, iż wiele osób mimo decyzji odsuwa początek działań, zwleka. Pojawiają się wymówki, usprawiedliwienia. Pojawia się problem – „jutro”. Zig Ziglar uważa „jutro” za największego odwlekacza jaki się kiedykolwiek pojawił. Wielu ludzi nie ma czasu. Wielu mówi, że nie ma czasu. Tymczasem jest to absolutna nieprawda. Okłamujesz samego siebie/samą siebie. Znam tę tajemnicę, wiem dlaczego brak ci czasu. Są tego tylko trzy powody:
1. W twojej hierarchii celów zdrowie jest nisko, a musi znaleźć się na pierwszym miejscu. Dlaczego musi? Przecież są inne ważne rzeczy w życiu: jest rodzina i dom, jest rozwój duchowy, praca, są relacje z innymi, itd. U wielu osób ich hierarchia wartości wygląda następująco, wynika to ze statystyk:
 • Bezpieczeństwo
 • Sukces
 • Komfort
 • Wolność
 • Miłość
 • Przygoda
 • Pasja
 • Zdrowie
Ludzie, którzy tak ułożyli swoje wartości nie osiągają ich w większości, bo przeszkadza im w tym słabe zdrowie. W momencie, gdy zdrowie zaczyna szwankować ich koncentracja na innych celach zmniejsza się, spadają na dalszy plan. Zaczynają się koncentrować nie na nich i nie na … zdrowiu. Na pierwszy plan wysuwa się walka z chorobami. Pojawiający się ból, cierpienie, choroby nie pozwalają na pełne zaangażowanie w realizację zaplanowanych celów.
Dla dobra twojej rodziny, po to by realizować marzenia, by odnosić sukcesy, czuć się bezpiecznie, robić wszystko z pasją, zdrowie musi być na pierwszym miejscu.
Wbrew pozorom nie jest to egoistyczne nastawienie, większość ludzi sukcesu – właściwie wszyscy odnoszący sukcesy ludzie, zdrowie stawiają wysoko, najczęściej na pierwszym miejscu.
Postaw sobie pytanie –  takie oto pytanie zadaje Zig Ziglar:
Czy warto posiadać to o czym się kiedyś marzyło i nie mieć zdrowia, by się tym cieszyć?
Myślę, iż na tak postawione pytanie twój umysł udzieli ci właściwej odpowiedzi.
2. Żyjesz w strachu, lękach, nieustannym stresie, boisz się zmian, a to wszystko wynika z twojego „parszywego” sposobu myślenia, przekonań, którymi się kierujesz, braku wiary w siebie, niewiedzy, niedowierzania, iż „coś z tym można zrobić”. Można, zapewniam cię – wróć do moich felietonów o sposobie myślenia, stresach, przekonaniach. Przeczytaj pozycje, które tam polecałem, a szczególnie dwóch autorów: Ziga Ziglara i Anthony Robbinsa.
3. Źle zarządzasz czasem. Ludzie, którzy zarządzają dobrze czasem i robią to na piśmie, „wyczarowują” go znacznie więcej. Są zdecydowanie bardziej zajęci od ciebie, ale mają czas na bieganie, siłownię, na inne pasje. Jak to robią? Planują dzień, tydzień, miesiąc. Postępują zgodnie ze swoją hierarchią ważności spraw. Jeśli zdrowie jest wysoko w tej hierarchii to bieg czy nordic walking zawsze wygra z serialem, czy meczem w telewizji. Zrób plan, zacznij zarządzać czasem, a zobaczysz, że zaczniesz mieć go więcej. Uwierz.
Jak zarządzać czasem? Co to jest zarządzanie czasem?
Zarządzanie czasem to konsekwentne trzymanie się przyjętej hierarchii wartości. A więc zacznij od tego. Proponuję ci taką:
 • Zdrowie, witalność
 • Miłość
 • Radość, przygoda
 • Pasja
 • Sukces, wolność
 • Bezpieczeństwo
 • Komfort
Zadasz pytanie: dlaczego miłość jest na drugim miejscu? Bo musisz pokochać siebie. Zdrowie posiadają tylko ci, którzy kochają siebie. Potrafią wtedy wiele dla swojego zdrowia zrobić. I znowu pojawi się u ciebie pytanie, wątpliwość, zarzut: ale przecież to jest egoizm, może nawet narcyzm. Nie, to nie jest egoizm. Okazuje się, iż tylko ludzie, którzy kochają siebie, potrafią kochać innych i tylko wtedy są dla nich wiele zrobić. Ktoś kto nie kocha siebie, na pewno nie da innym miłości, wtedy właśnie będzie egoistą. Znów polecam ci wymienionych wyżej autorów, oni dopowiedzą ci resztę w tych filozoficznych kwestiach.
Przy tak ułożonej hierarchii, realizujesz również z powodzeniem cele stojące niżej.
Podziel wszystkie ważne – wg ciebie – rzeczy, które masz do zrobienia w danym dniu, tygodniu, miesiącu na trzy grupy. Pierwsza grupa to będą rzeczy, które musisz zrobić sam i to od razu, druga to takie, które mogą poczekać i trzecia, te rzeczy, które mogą zrobić za ciebie inni.
Trzymaj się konsekwentnie tego. Jeśli potrzebujesz w tym temacie wsparcia, znowu polecam ci wymienionych wyżej autorów.
Powodzenia.
Na koniec filmik, w którym podaję kilka sposobów na zmotywowanie siebie do działań prowadzących do zdrowia. Jeśli to wykonasz, to okaże się, że nagle znajdziesz czas na wszystko.
Piotr Kiewra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twoje komentarze są moderowane.