wtorek, 25 lutego 2014

Czy istnieje służba zdrowia?

  • Czy istnieje coś takiego jak służba zdrowia? Czy oficjalna instytucja o tej nazwie tak naprawdę jest służbą zdrowiu?
  • Co, kto, tak naprawdę służy zdrowiu?
Analizując, głębiej się przyglądając temu, co oficjalnie się nazywa służbą zdrowia, można z całą pewnością powiedzieć, że coś tu jest nie tak. Dlaczego?
Bo służba zdrowiu, to pielęgnowanie zdrowia, opiekowanie się zdrowiem, służenie zdrowiu, a więc również zapobieganie chorobom, profilaktyka.
Pielęgnowanie zdrowia, to podtrzymywanie zdrowia jako naturalnego człowiekowi stanu. Zdrowie jest darem, jest czymś naturalnym, nie jest pierwotnie czymś z odzysku.
Pielęgnowanie zdrowia, to dbałość o mechanizmy służące jego podtrzymaniu, czyli zabiegi służące utrzymaniu w odpowiednim stanie wrodzonego układu immunologicznego, oraz naturalne i specjalne zabiegi wzmacniające adaptacyjny układ odpornościowy, czyli ten, na który mamy pełen wpływ.
Możemy go w wielkiej mierze kształtować poprzez to, co się określa jako styl życia. To już jest efektem naszych wyborów, jest przedmiotem naszej odpowiedzialności. To jest właśnie służba zdrowia, nasza własna za zdrowie odpowiedzialność.
Czyli tak naprawdę służba zdrowiu, to nic innego jak nasza za zdrowie odpowiedzialność, której uzewnętrznieniem – narzędziem, jest styl życia sprzyjający zdrowiu – zdrowy styl życia.
Utrzymany dzięki tym zabiegom poziom zdrowia, siła wrodzonego i adaptacyjnego układu immunologicznego, służy nie tylko zapobieganiu chorobom, ale również samoistnemu samouzdrawianiu. Taki mechanizm istnieje w każdym organizmie. Nie potrzeba bowiem leków (w dużej części wypadków, właściwie zawsze, gdy organizm jest silny), by się rana sama zagoiła, by ustąpiło przeziębienie, grypa, by ustąpiła zgaga, ból. Organizmy same potrafią o to zadbać. Tak samo potrafią zapobiec lub nawet samo-uleczyć dużo poważniejsze choroby, zlikwidować je w zarodku lub uleczyć.
Czym zatem, w tak postawionym rozumieniu spraw zdrowia, jest instytucja, którą się określa mianem „służba zdrowia”?
W tym ujęciu jest służbą chorobie. Ta „Służba zdrowia” zajmuje się chorobami. Bardzo rzadko, incydentalnie zajmuje się zdrowiem. Są to raczej tylko akcje propagandowe, ulotki, pogadanki, wykłady, rozmowy, uświadamianie przez naprawdę dobrych, prawdziwie służących zdrowiu pacjenta lekarzy. Codziennością natomiast jest służenie chorobom, wypisywanie leków, opieka nad chorymi, leczenie.
Do służenia zdrowiu nie używa się leków. Ich się używa do leczenia chorób – z udziałem leków lekarze zajmują się chorobami. Nie ma leków profilaktycznych, leki zgodnie ze swoją nazwą służą jedynie leczeniu chorób.
Przywracanie zdrowia przy pomocy leków, nie jest w pełnym tego słowa znaczeniu, służeniem zdrowiu. Służy zdrowiu – jako naturalnemu stanowi – tylko to, co naturalnie jest go w stanie podtrzymać, lub przywrócić. Większość leków nie usuwa przyczyn choroby, usuwa skutek, więc nie są tak naprawdę narzędziami zdrowia. Są narzędziami do walki z chorobami.
Większość badań profilaktycznych i związana z tym propaganda, to poszukiwanie chorób, uświadamianie o dobrodziejstwie wczesnego wykrycia choroby, natomiast prawie nie jest tam obecne zdrowie, nie ma  tam uświadamiania o prawdziwej profilaktyce zdrowia, nie ma  tam dawek motywacji do przejmowania odpowiedzialności za zdrowie przez samych ludzi.
Tak rozumiem służenie zdrowiu, tak rozumiem profilaktykę. Według mnie takie postawienie sprawy, jasność co do tego, kto lub co zajmuje się chorobami, a kto zdrowiem, przyspieszy, znacznie przyspieszy wzrost świadomości ludzi.
Znacznie przyspieszy też urzeczywistnienie hasła, marzenia, proroctwa Thomasa Edisona, o którym mówiłem w tekście specjalnie temu poświęconym. Treść tutaj pod linkiem:   http://piotrkiewra.pl/kto-blokuje-rozwoj-medycyny/
Jakie znaczenie ma wyjaśnienie tej sprawy?
Wielkie. Wreszcie musimy sobie zdać sprawę jaka jest bowiem prawda, a jest ona od tysięcy lat znana i do dzisiaj powtarzana. Lecz powtarzana zbyt rzadko i niezbyt dobrze (z jakichś powodów, które gdy nie wiadomo o co chodzi, to zawsze są powodami w formie pewnych papierków służących zaspokajaniu potrzeb materialnych, hihi) oświetlana. Oto te dwie prawdy:
1.   Lekarze są od zajmowania się chorobami.
2.   Od zajmowania się zdrowiem jesteśmy my sami.

Piotr Kiewra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twoje komentarze są moderowane.