środa, 26 lutego 2014

Cienka linia

Między zdrowiem, a chorobą, ale również analogicznie między największymi wartościami i ich antagonistami, np., poczuciem szczęścia i nieszczęścia, bogactwem i biedą, zrealizowanymi marzeniami i celami, a tymi, które ciągle pozostają mrzonką, jest cienka linia. Jest nią twoja decyzja.
Decyzja lub jej brak powodują, iż wprowadzasz zmiany, podejmujesz kroki w działaniach lub nie. By dokonać najistotniejszej rzeczy w tym wszystkim, zmiany siebie, swojego myślenia, potrzebna jest decyzja, krok na drugą stronę. Tylko tyle.
Owszem na początku potrzebna jest odwaga, a później wiara, wytrwałość, konsekwencja, elastyczność, ale wszystko zaczyna się od pierwszego kroku: decyzji.
A więc po dwóch stronach cienkiej linii odgraniczającej cię od dwóch zupełnie różnych światów stoją: decyzja o zmianach i jej brak.
Jako efekt zmian lub ich braku znajdą się różne wartości i różna będzie cena do zapłacenia. Rozważ to. Ponieważ w tej rubryce zajmujemy się zdrowiem, o tym właśnie chcę ci powiedzieć.
zdrowie     ↑    choroba
Poczucia satysfakcji, docenienia przez otoczenie,  możesz spodziewać się jedynie w wyniku skutecznie przeprowadzonych zmian w życiu przejawiających się lepszym zdrowiem (lub innymi pożądanymi przez ciebie wartościami), a nie z powodu wytrwałego odsuwania od siebie decyzji o zmianach.
W tym pierwszym przypadku możesz spodziewać się też wdzięczności ciała w postaci dobrego samopoczucia, witalności, większych jego możliwości, w każdej życiowej aktywności. Również twój umysł odpłaci ci większą kreatywnością, ochotą do życia, większym poczuciem własnej wartości, zdecydowanie większą wiarą w realizację marzeń i celów. Sporo też zaoszczędzisz czasu i pieniędzy na leczenie, z powodu bezczynności, z powodu cierpienia, bólu twego ciała i umysłu.
Otoczenie, twoi bliscy, współpracownicy na pewno docenią też fakt, iż na twojej twarzy częściej gości uśmiech, więcej w tobie radości, spokoju, szczęścia, gotowości i otwartości na wiele dobrych rzeczy w następnych chwilach twego życia.
W tym drugim przypadku możesz spodziewać się owszem współczucia z powodu twoich cierpień i bólu, z powodu twoich narzekań, z powodu zmęczonego i cierpiącego wyrazu twojej twarzy i postawy ciała. Spodziewać  się możesz satysfakcji z tego, iż wielu innych ma tak samo, lub gorzej.
Możesz liczyć nawet na litość, na rentę, na nowe generacje leków, na wdzięczność tych wszystkich, którzy zarabiają na twoich chorobach i cierpieniu. Ale wiedz również, że z powodu twego cierpienia cierpią inni, to też jest cena do zapłacenia i pigułka do przełknięcia. Współczucie i opieka nad tobą mają swoją cenę.
Rozważ to wszystko.
Czy to jest naprawdę tak łatwe?
Nie. Dlatego, że żyłeś, żyjesz i będziesz żył w strachu. To strach zarządza twoimi decyzjami, to strach ci wmawia, że z każdą decyzją wiąże się balansowanie na linie, czyli ryzyko, że się nie uda, że możesz przegrać, że popełnisz błąd. Ale rozważ też, że właśnie błędy, porażki są czymś czego potrzebujesz, są nauką, czynią cię mądrzejszym. Powinieneś zatem być wdzięczny za porażki, za błędy, a więc z tym większą odwagą podejmować decyzje, skoro wiąże się to z tak ważnym profitem jak mądrość.
W wielu dziedzinach może i jest ryzyko, może potrzeba odwagi, natomiast w tej dziedzinie, o której rozmawiamy, nie ma żadnego ryzyka. Nic nie tracisz, masz same zyski. Potrzeba ci jedynie troszeczkę wiedzy i być może mojego wsparcia. To wszystko znajdziesz w różnych częściach tego bloga, znajdziesz też poprzez kontakt ze mną.
Decyzja dotyczy zmiany, a zmiana wiąże się z koniecznością działań, w tym przypadku, w kilku sferach: ciała, umysłu i ducha. Nie są to jednak działania na tyle trudne, kosztowne i czasochłonne, by wiązały się ze stresem, lękiem, bólem – wręcz przeciwnie wiąże się z tym wiele przyjemności. O części z nich mówiłem powyżej.
Przekonuję cię do podjęcia decyzji i do znalezienia się tym samym po odpowiedniej stronie linii, w zupełnie nowym, lepszym świecie – świecie zdrowia.
Jakie działania podjąć? Przejrzyj tekst pt. "Zdrowie jest twoją naturą"
Piotr Kiewra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twoje komentarze są moderowane.